צרכנות

פעמים רבות, גצרכנותופים וחברות שאמורים לתת לנו שירות לא מקיימים את הבטחותיהם, מתנערים מאחריותם, ואף גורמים לנו נזק. לעיתים מדובר באיש מקצוע (אינסטלטור, חשמלאי, נגר וכן הלאה) שביצע עבודה גרועה או לא עמד בהסכם עמו, ולפעמים מדובר בחברות נותנות שירות (כגון חברת נסיעות, חנות רהיטים, מפעילה סלולרית). ההיסטוריה הצרכנית בישראל מלמדת אותנו שחברות רבות פשוט נמנעות ממתן שירות הוגן על מנת לחסוך בהוצאות. בית המשפט אף קבע כי חברות צרכניות במדינה מתנהלות בצורה "מזלזלת וכוחנית… שמעוררת אצל הלקוח, בצדק, תחושת חוסר אונים וזעם".

מי שמוצא עצמו נפגע מהתנהגות כזו יכול לבחור באחת מכמה דרכי פעולה – הדרך הראשונה הנה הגשת תביעה רגילה לבית המשפט. במסגרת תביעה כזו, שאינה מוגבלת בסכום, ניתן לדרוש מבית המשפט להורות לנותן השירות לפצות אותנו כספית או בדרך אחרת (למשל, מוצר חדש). לפעמים, הדרך הטובה ביותר להגשת תביעות צרכניות היא להגיש תביעה ייצוגית. תביעה ייצוגית מוגשת ע"י תובע יחיד או מספר תובעים, המצביעים על נזק שחברה כלשהי גרמה לקבוצה גדולה של צרכנים.

דרך הפעולה השנייה הינה הגשת תביעה לבית משפט לתביעות קטנות. בתי משפט לתביעות קטנות כשמם כן הם, והם מיועדים לתביעות שסכומן מוגבל. כיום מוגבל סכום התביעה בתביעות קטנות ל-33,200 ₪. בעבר היה מקובל שבית משפט לתביעות קטנות הוא מקום בו מתבררות תביעות צרכניות בלבד, אולם כיום בתי המשפט לתביעות קטנות פתוחים יותר לקבל גם תביעות בנושאים חוקתיים (למשל, פגיעה בפרטיות, אפליה, לשון הרע), וגם תביעות העוסקות בנזקים גופניים.

לצד חסרונות מסוימים (למשל, הגבלת סכום התביעה), בתי המשפט לתביעות קטנות טומנים בחובם יתרונות לא מעטים. כך, בתי המשפט לתביעות קטנות הם יותר "ידידותיים למשתמש" מההליך בבימ"ש בתביעה "רגילה" וההליך בהם פשוט יותר, מהיר יותר, ואינו מתנהל באמצעות עורכי דין. כמו כן, בתי המשפט לתביעות קטנות אינם חייבים לפעול על-פי דיני הראיות. מכאן נובע, למשל, שנזק גופני שהיה צריך להוכיח בתביעה "רגילה" באמצעות חוות דעת רפואית, ניתן להוכחה בתביעות קטנות בדרכים אחרות, זולות ופשוטות יותר.

על אף שהתביעה הקטנה מנוהלת ע"י האזרח שנפגע עצמו, והוא אינו רשאי להיות מיוצג ע"י עורך דין (וכך גם החברה או האדם הנתבעים), מומלץ לעתים להתייעץ עם עורך דין בשלב כתיבת התביעה, על מנת לוודא שהתביעה כוללת את כל המרכיבים הנדרשים, ושהיא כתובה באופן ברור אשר יגביר את סיכויי קבלתה בבית המשפט ויקל על התובע לנהל את ההליך בעצמו בהמשך.

שאלות ותשובות

צור קשר

פרטי הפניה